09.09.2019 Technológia tlače / Čo sa dá stihnúť za 3 mesiace?
Popri pridávaniu článkov do rubriky BIG NAMES som nezabudla ani na dnešný dátum, ktorý hovorí o presne troch mesiacoch od spustenia tohto Eshopu!
Pre niekoho možno článok nebude to pravé a radšej si o pár dní prečíta o ďalšej známej mažoretke, no verím, že sa medzi vami nájdu aj tí, ktorých zaujímajú aj tieto fakty a článok si radi prečítajú. Nech sa páči, niečo z môjho ‚výrobného tajomstva‘.
Tlač oblečenia v cudzej firme neprichádzala do úvahy z dôvodu, že by sa doba dodania predĺžila až tak, že by som s tým ani ja sama nesúhlasila. Takže rozhodnutie bolo jasné, zostávalo si vybrať všetky potrebné stroje, pomôcky, dokola si čítať všetky tie články a sledovať videá od výmyslu sveta a napokon aj do nemoty hlavne skúšať a skúšať. Nie, nešlo mi to hneď. Nešlo mi to vôbec.
Nikdy sa nevzdávaj, pretože aj dvere zvyčajne otvorí ten posledný kľúč zo zväzku!
Spôsobov, ako potláčať textil, je naozaj mnoho. Už len výber toho jedného, ktorým to celé rozbehnem, bol naozaj náročný. Rozhodol fakt, že sa už venujem fotografovaniu mažoretiek príliš dlho na to, aby som to poriadne nevyužila. Najkrajšiu a najtrvácnejšiu tlač fotiek na textil dosiahnete hocikde na svete jedine sublimáciou.
Sublimácia je technológia, ktorá vytvorí plnofarebnú potlač podľa vašich predstáv na akýkoľvek textil bielej alebo svetlej farby, či iný produkt, ktorý je vyhotovený z polyesteru alebo jeho zmesi. Sublimácia ponúka hladkú, žiarivú a dlhotrvácnu potlač. Potlač polyesteru a teda najmä oblečenia pre športovcov nemá v tejto technológii žiadne obmedzenia v škále farieb – potlač nie je na dotyk cítiť a materiál si plne zachováva svoju vzdušnosť. Ide o jedinú technológiu, ktorá umožňuje dostať na textil nádherné bezchybné fotky v najvyššej kvalite.
Tí, ktorí už odo mňa majú nejaké to oblečenie s fotkou, určite postrehli, že potlač nie je vôbec cítiť, nevyužíva sa tam žiadna podkladová fólia a textil je preto naozaj pohodlný. A tu máte vysvetlenie, prečo len tie svetlé farby. Ak by som tlačila čokoľvek na tmavý textil (predstavte si napríklad čierne tričko), z potlače by nebolo vôbec nič – farba by sa ‚stratila‘ v čiernej. Pri zažehľovaní sa pod návrh nedáva žiadny podklad a ani vrstva navyše a preto nie je sublimačnú potlač na dotyk cítiť, no pochopiteľne, neumožňuje potlač tmavých textílií a predmetov.
Verím, že sa vám páčia aj svetlé farby, ktoré ponúkam! Na výber ich je naozaj mnoho a vzbudzuje to oveľa pozitívnejší dojem, ako tmavé, mimochodom, v lete naozaj nepraktické textílie.
Nedávno sa do sveta dostala aj možnosť sublimovania na bavlnu. Pri tejto technológii je obmedzenie vo využívaní farieb v grafických návrhoch. Farby musia byť sýte a presne definované percentami (je pochopiteľné, že nič z tohto sa nedá pochopiť hneď, z toho si nič nerobte, no v skratke to znamená, že sublimovanie fotiek na bavlnu je nemožné). To ma ale od využívania tohto materiálu neodradilo a pustila som sa do učenia sa a využívania aj tejto varianty. Pri tvorbe stránky a sortimentu som sa vám snažila ponúknuť čo najviac možností, aby si každý našiel to „svoje“.
AKO TO FUNGUJE?
Po realizácii návrhu, špeciálna tlačiareň v prvom kroku natlačí na papier dané farby a vzory. V druhom kroku sa pomocou stroja farby z papiera šikovne odparia do textilu a naviažu sa na polyesterové vlákna. A ďalej? To je všetko! Funguje to ako malé kúzlo, pri ktorom na konci procesu zostáva čistý papier a krásna potlač zo žiarivými farbami na textile.
Potlač bavlnených textílií je na výrobu zložitejšia, je takisto troška menej trvácna a tlačiť veľké plochy plné rôznych farieb je nemožné. V tomto prípade sa farba neodparuje do textilu, ale celá farebná plocha sa pomocou fólie ‚prilepí‘ na textil a zažehlením sa poistí jej výdrž.
Keďže sme všetci tanečníci, športovci alebo minimálne verní fanúšikovia, ktorí nevynechajú súťaž ani uprostred leta v najväčšej horúčave, určite odporúčam výber práve polyesterového vzdušného trička alebo tielka. Sú skvelé!
Ak chcete mať potlač na textile trvácnu, tu je zopár pravidiel, ako sa o ňu starať:
- Oblečenie perte pri 30°C otočené naruby.
- Na sušenie nepoužívajte sušičku a na sušiak oblečenie zaveste takisto naruby.
- Pri žehlení prikryte potlač inou textíliou alebo papierom na pečenie a zažehlite zhora – tým predĺžite výdrž potlače na dvojnásobok.
Keď vám tričko/tielko príde domov, nezľaknite sa jeho zvláštneho pokrčeného tvaru. Je to vplyvom termolisu pri výrobe, no keď si oblečenie operiete (vždy len na nízkej teplote), všetko bude znova v poriadku!
A ČO ROBÍM V TÝCHTO DŇOCH?
Okrem každodennej tlače a balenia objednaného oblečenia, upravovania a pridávania fotiek na Instagram a chystania ďalších a ďalších noviniek, mám na práci dôležité dorábanie všetkých 150-tich produktov.
PO NOVOM, V KAŽDOM PRODUKTE NÁJDETE VEĽKOSTNÚ TABUĽKU A PO VEĽKOM ZÁUJME JE SPUSTENÉ OBJEDNÁVANIE DETSKÉHO A PÁNSKEHO OBLEČENIA PRIAMO CEZ KOŠÍK A NIE LEN PO DOHODE CEZ E-MAIL.
Ďalej realizujem stále viac a viac grafických návrhov priamo na vaše želania. Stačí mi napísať vašu predstavu a na tričku/tielku/mikine vám vytvorím jej presnú kópiu. Niektoré z návrhov z mojej dielne nájdete aj pri produktoch v kategórii S VLASTNOU FOTKOU. Stačí kliknúť SEM!
Velmi ocenujem ze si vsetko robis sama, davas do toho tolko prace a seba??❤️
Tričko je úžasné. ĎAKUJEME, Terezka. ❤